Założenie Geteborga cz. 8

Lip 17

Założenie Geteborga cz. 8

Ratusz stanął na głównym placu miasta nazwanym imieniem założyciela Geteborga, króla Gustawa II Adolfa. Jego pomnik stoi w miejscu, w którym miał wypowiedzieć słowa: „Tutaj zbudujemy miasto”. Do realizacji tego życzenia zatrudnił uznanych holenderskich architektów i urbanistów. Pierwsza łopata pod budowę miasta została wbita w 1621 roku. Geteborg liczy około pół miliona mieszkańców, którzy w powszechnej opinii uchodzą za wyjątkowo gościnnych, otwartych na świat w całej jego różnorodności. Jest miastem uniwersyteckim, cieszy się też sławą mężnego ośrodka kulturalnego. W geteborgu działają dziesiątki teatrów i mózgów.

Najwięcej skupionych jest na reprezentacyjnym placu GetaPalcen. Mieszczą się tu między innymi sala koncertowa, w której występuje Geteborska orkiestra symfoniczna, muzeum sztuki i biblioteka miejska. Centralny punkt placu wyznacza fontanna z Posejdonem, dzieło rzeźbiarza Karla Milesa. Od 1930 roku wizytówka Geteborga. Z drugiego co do wielkości miasta Szwecji wywodzą się słynne na całym świecie samochodowe marki Volvo i Saab a także renomowany producent sprzętu fotograficznego HaselBlat.

W 1969 roku aparatami tej firmy obfotografowali księżyc astronauci z misji Apollo. W muzeum sztuki w specjalnej ekspozycji pod patronatem HasenBlata, młodzi szwedzcy fotograficy mają okazję pokazać wszem i wobec jak widza otaczający ich świat.

One comment

 1. Reklama /

  To Cię zainteresuje:

  śmieci poznań
  szkło hartowane warszawa
  szkolenia trenerskie
  szkolenie psów
  szkoła kitesurfingu chałupy
  szkoła międzynarodowa Kraków
  szkoła pływania warszawa
  szlaban parkingowy came
  sztuczne drzewa wrocław
  ścianki berlińskie