Zabytki dawnych cywilizacji cz. 8

Mar 23

Zabytki dawnych cywilizacji cz. 8

Nisza najświętszego miejsca i kazalnica są marmurowe, bogato rzeźbione i prześliczne w ornamentacyjnych szczegółach. W meczecie tym przechowują Koran, przesłany jednemu z dejów z Konstantynopola przez sułtana. Jest to wielki tom in folio, prawdziwe arcydzieło arabskiej sztuki, każda karta zdobna jest arabeskami świetnych barw i złotych linii, o których wyobrażenie mogą dać zaledwie ozdoby ścian Alhambry.

Bogate domy mauretańskie przypominają w najgłówniejszych zarysach rzymską willę; od ulicy sień, prawdziwe vestibulum, prowadzi do wewnętrznego atrium z fontanną, otoczonego galeriami, z których są wejścia do izb, otaczających podwórze.

Kto przybywszy do Algieru chce się z takim domem zapoznać, niech idzie na plac Malakoff, gdzie na wprost katedry stoi zupełnie niepozorny budynek, z prześlicznie w marmurze rzeźbionymi odrzwiami, nad którymi czyta się w czarnym kamieniu skromny napis „Archeveche”. Wchodzi się do niego po kilku schodach i przez wąską sień, wyłożoną fajansem, który zdobi także szerokim szlakiem ściany, dostaje się na podwórze. Podwórze doskonale zachowanego pałacu, zwanego niegdyś dar Bent-el-Sułtan.

One comment

 1. Reklama /

  To Cię zainteresuje:

  maszyny do czyszczenia posadzek
  maszyny stolarskie
  materac dla psa
  materace dla psa
  materace termoelastyczne
  meble biurowe katowice
  meble kuchenne szczecin
  meble na wymiar krosno
  meble woskowane
  mieszkania deweloperskie Szczecin