Zabytki dawnych cywilizacji cz. 7

Mar 23

Zabytki dawnych cywilizacji cz. 7

Wejście do meczetu nie jest okazałe, proste drzwi wiodą albo wprost do wnętrza, albo do sieni, w której wyznawcy obmywają się rytualnie przed modlitwą. Najczęściej jednak wznosi się w tym celu fontanna, w cieniu drzew z boku meczetu stojąca.

Jeśli meczet połączony jest z zauyą, to jej budynki stanowią zwykle kwadrat lub prostokąt, których jeden bok tworzy meczet, inne są szkołą, zajazdem, szpitalem, i nie różnią się od zwykłego świeckiego domostwa, czasem tylko zdobi je loggia, która zresztą spotyka się i w kawiarniach osobno stojących.

W całej Algierii najsławniejsze i najozdobniejsze meczety znajdują się w Tlemsenie, zapewne były kiedyś może i bogatsze w Algierze, ale miasto było wielokrotnie bombardowane przez Europejczyków, a Francuzi, zająwszy je, z 80 kilku meczetów pozostawili zaledwie dwadzieścia. Zniszczyli zwłaszcza Dżeninę, której kolumny tworzą dziś podsienia obok innego meczetu, i świadczą, że to musiało być coś wspaniałego. Na szczęście że ten barbaryzm, z pewnością niepotrzebny, nie targnął się na Dżemę-Dżedit, meczet hanafickicgo obrządku, zbudowany przez Turków w XVII w. w bizantyńskim stylu, w krzyż z jedną wielką ale niską i z czterema mniejszymi kopułami po rogach.

One comment

 1. Reklama /

  To Cię zainteresuje:

  łóżka rehabilitacyjne lublin
  łyżki wysokiego wysypu
  magazyny kraków
  magazyny poznań
  magiel
  maglowanie
  malowanie proszkowe Gliwice
  malowanie proszkowe Tarnowskie Góry
  markizy Szczecin
  masaż leczninczy bielsko biała