Pałac Watykański cz. 9

Sty 06

Pałac Watykański cz. 9

W innej niszy statua Minerwy, dalej statua Ganimedesa, jeszcze dalej statua Adonisa lub Apollina, a nareszcie statua Wenery i ostatnia statua Diany. Po gabinecie są rozstawione piękne naczynia z czerwonego dawnego marmuru, jak również z takiego marmuru cztery ławy porfirowe. W głębi tego gabinetu umieszczone drzwi prowadzą do sali posągów, którą już zwiedzaliśmy. W przedsionku prowadzącym do tej sali jest Faun tańczący, i mały posążek Diany. Przed samym oknem jest słynne naczynie alabastrowe znalezione przy grobowcu Augusta, w którym prawdopodobnie były złożone popioły Liwilli, córki Germanika, albowiem przy niem znaleziono napis odnoszący się do tej księżniczki. Wszedłszy na salę zwierząt i skręciwszy na prawo, wchodzimy do sali Muz.

Sala luz ma kształt ośmiokątny, zbudowana przez Simonetti’ego, jest ozdobioną szesnastoma kolumnami z kararyjskiego marmuru. Znajdują się w niej statuy Muz wykopane w Tivoli, a tak zupełnego ich zbioru nigdzie niema. Oprócz tego są tu umieszczone popiersia słynnych osobistości greckich. Z tej sali wchodzi się do sali okrągłej.

Sala okrągła (Sala Rotonda), zbudowana przez Simonetti’ego ozdobiona dziesięcioma wielkimi pilastrami z kararyjskiego marmuru, a ich delikatne nagłowice rzeźbił Franzoni. Dziesięć okien i okrągły otwór w sklepieniu oświecają ją, posadzka jest ułożoną z mozaik znalezionych w Otricoli przedstawiających głowę Meduzy a naokoło walkę różnych bóstw morskich : pośrodku Sali jest wspaniała porfirowa miednica, mająca obwodu 41 stóp, wsparta na przeźroczystej brązowej podstawie.

One comment

 1. Reklama /

  To Cię zainteresuje:

  wentylacja domu poznań
  podolog warszawa
  podpiętki ortopedyczne
  poduszka przeciwodleżynowa
  poduszki do siedzenia
  poduszki przeciwodleżynowe
  pogotowie gazowe warszawa
  pogotowie kanalizacyjne kraków
  pokoje pracownicze warszawa
  pokoje władysławowo