Pałac Watykański cz. 3

Sty 06

Pałac Watykański cz. 3

Przedsionek okrągły, pośrodku znajduje się piękna miednica z marmuru pavonazetto. Po niszach są umieszczone statuy starożytne. Z balkonu jaki się tu znajduje, jest prześliczny widok (behedere) i dla tego tę część pałacu nazwano belwederem. Na balkonie znajduje się także starożytny zegar pokazujący nazwy wiatrów po grecku i po łacinie.

Pokój Meleagra, tak nazwany od wspaniałej statuy Meleagra, syna Eneaszowego, jaka się tutaj znajduje. Znamienitsze przedmioty są: Głowa od kolosalnej statuy Trajana znaleziona w Ostyi; napis odnoszący się do Luciusza Mummiusza, konsula rzymskiego, na 147 lat przed nar. Jez. Zwróciwszy się na powrót do okrągłego przedsionka, wchodzimy na prawo do:

Dziedzińca zwanego belwederskiin. Dziedziniec ten ośmiokątny zbudowany według planu Bramantego, jest otoczony naokoło portykiem, w którego czterech rogach znajdują się cztery gabinety. Portyk ten wspiera się na 16 granitowych kolumnach a w nim znajdują się największe arcydzieła sztuki starożytnej, mianowicie :

Sarkofag z napisem greckim i łacińskim, że w nim był pochowany ojciec cesarza Heliogabala. 2. Wanna z czarnego bazaltu, znaleziona w łaźniach Karakalli. 3. Perseusz i dwaj gladiatorowie, dhita Canowv.

One comment

 1. Reklama /

  To Cię zainteresuje:

  wywóz odpadów poremontowych
  roboty rozbiórkowe
  rolety dzień noc Kraków
  rozbiór wieprzowiny
  róże miniaturowe
  rusztowania plettac
  rusztowania stabilo
  sadzonki borówki wysokiej plantacja
  sala konferencyjna rzeszów
  sale konferencyjne Gdańsk