Pałac Watykański cz. 11

Sty 06

Pałac Watykański cz. 11

Muzeum egipskie. Pius VII założył je, a dokończył Grzegorz XII. Zajmuje ono 10 sal, w których są zgromadzone wszystkie egipskie przedmioty, jakie się _ tylko znajdowały w różnych rzymskich zbiorach. W przedsionku znajdują się urny i sarkotagi bazaltowe, pokryte hieroglifami jak również i ich wieka są niemi ozdobione.

Sala pomników stylu egipskiego. Wspaniała statua z czarnego granitu z hieroglifami, ma przedstawiać matkę Sezostrysa zwanego Wielkim. Obok niej są umieszczone dwa wspaniałe lwy, znalezione w r. 1443 przy Panteonie. Dwie statuy granitowe przedstawiające Ptolomeusza i jego żonę znalezione w ogrodach Sallustyusza.

§ala pomników naśladowanych. W dwóch salach są zgromadzone pomniki z marmurów kolorowanych, znalezione w willi Adryana w Tivoli. Na szczególniejszą uwagę zasługuje statua z białego marmuru, przedstawiająca Antinousa pod postacią jakiegoś bóstwa egipskiego, oraz kolos z marmuru ciemno – popielatego, mający wyobrażać rzekę Nil, gdy jest w spoczynku.

Półkole (Emiciclo). Jest w niem zgromadzonych 10 kolosalnych figur z czarnego granitu, przedstawiających bóstwa egipskie z lwiemi głowami. Są tu i mumie, z których jedna jest kapłana egipskiego Amon-Ra (Jowisz) a pochodzącego z XVIII królewskiej dynastii. W dwóch następnych salach są zebrane różne roboty szmelcowane, kamienie, brązy i wyroby z drzewa. Najważniejszym ze wszystkich jest słynny chrząszcz z jaspisu bardzo twardego, z napisem w jedenastu wierszach.

One comment

 1. Reklama /

  To Cię zainteresuje:

  Poznań wywóz śmieci
  parking przy okęciu
  pedicure Siedlce
  peeling chemiczny szczecin
  pellet w Łodzi
  pergola
  pianki poliuretanowe warszawa
  piasek Łódź
  Pieczątki Łódź
  pielęgnacja twarzy