Pałac Watykański cz. 10

Sty 06

Pałac Watykański cz. 10

Figury i kolosalne popiersia otaczają wokoło salę; popiersia stoją na słupach porfirowych. Po każdej stronie drzwi schodowych, stoją kolosalnych rozmiarów Hermesy, obydwa znalezione w willi Adriana. Z tej sali jest wejście do sali zwanej w kształcie krzyża greckiego.

Sala w kształcie krzyża greckiego. Zbudował ją Simonelti. Coś piękniejszego nad drzwi prowadzące do tej sali trudno sobie wyobrazić. Wysokość ich dochodzi przeszło 20 stóp; oddrzwia są z granitu czerwonego w guście egipskim; dwie statuy kolosalne stanowiące całość z kolumnami na których stoją, podtrzymują fryz i drzwi; statuy te znaleziono w willi Adriana. Na fryzie literami brązowymi są wypisane te słowa „Museum Pium“.

Posadzka jest ozdobiona mozaiką znalezioną w willi Cycerona. Szczególniejszą uwagę zwracają na siebie dwa ogromne sarkofagi, jeden pod liczbą 566 jest sarkofagiem, w którym było złożone ciało ś. Konstancji, a w drugim pod liczbą 589 spoczywało ciało ś. Heleny w grobowcu przy Tor Pignatara. Pius VI sprowadził je do tej sali i polecił naprawić. Dwudziestu pięciu robotników przez kilka lat pracowało nad nimi, gdyż znana twardość porfiru nie pozwoliła im na pośpiech. Naprawa obydwu sarkofagów kosztowała 250,000 zł. w. a. Z innych przedmiotów zasługują na uwagę: Wenus w brązowej draperii pod liczbą 574. Naprzeciwko drzwi do muzeum egipskiego leży kolosalna statua przedstawiająca rzekę Tygr. Z tej sali po lewej ręce jest wchód do muzeum egipskiego.

One comment

 1. Reklama /

  To Cię zainteresuje:

  kontenery Poznań
  pierogi gdańsk
  pizza Poznań
  plomby butelkowe
  plomby plastikowe
  płyta obornicka
  płytka ręcznie formowana
  płytki bellante
  płytki gresowe
  Podłogi drewniane Warszawa