Kościół świętego Piotra w Okowach cz. 2

Lip 16

Kościół świętego Piotra w Okowach cz. 2

W zagłębieniu nad tronem papieskim freski przedstawiające sceny z życia świętego Piotra, malował Coppi. W lewej bocznej nawie: zaraz przy drzwiach pomnik dwóch braci Pollajuolo, rzeźbiarzy zmarłych w roku 1498, fresk przedstawiający morowe powietrze w roku 680. Ołtarz Zdjęcia z Krzyża, dzieło Sicciolantego. Pomnik kardynała Cintio Aldobrandini, przyjaciela i protektora Tassa. Ołtarz świętego Sefoastiana, mozaika z VII wieku przedstawiająca tegoż świętego. Pomnik Vecchiarelliego. W głębi nawy ołtarz fot. Areliaiiioła-Canatoli, obraz malował Santi.

W prawej bocznej nawie, od wielkich drzwi: ołtarz świętego Augustyna, obraz Guercina. Pomniki kardynałów Agucchi i Margotti. Ołtarz świętego Piotra, kopia z Dominichina, przedstawia anioła uwalniającego świętego Piotra. Przy wejściu do zakrystii znajduje się Pomnik papieża Juliusza II, na nim umieszczony Mojżesz i dwie figury Religia i Cnota. Pomnik ten jest dziełem Michała Anioła, lecz nieskończony; to co widzimy, to tylko czwarta jego część. Postać Mojżesza wspaniała, zdaje ci się, że się zerwie z miejsca swego i nie śmiesz zajrzeć w to kamienne a drgające życiem oblicze, bo taka z niego tchnie nadprzyrodzona potęga. Możesz sądzić, że żywy Mojżesz skamieniał. Powiadają, że Michał Anioł ukończywszy Mojżesza, stanął przed nim, a zachwycony swą pracą, uderzył go w kolano i zawołał: „A teraz mów”. Postać Juliusza na pomniku jest podobno dłuta rzeźbiarza Masoda Bosco, Najświętszą Pannę Settignano, a proroka i Sybillę rzeźbił Monteluppi.

Juliusz II (1503 – 1513) jest pochowany w Watykanie, obok Syxtusa IV. Za pomnikiem jest wejście do zakrystii, gdzie w szafeczce brązowej, rzeźbionej przez Pollajuolo, są złożone łańcuchy świętego Piotra. Aby je widzieć trzeba mieć pozwolenie od kardynała, który ma tytuł tego kościoła. Obok zakrystii jest sławna głowa „Nadzieja“, Guido Heniego. Uwolnienie świętego Piotra z więzienia przez Dominichina, Święta Rodzina, przez Giulio Romano i Zbawiciel, przez Guercina. W dniu 3 Czerwca 1827 roku, papież Pius IX, w tym kościele przyjął konsekrację biskupią. W roku 1867 odkryto pod Wielkim Ołtarzem sarkofag podzielony wewnątrz na siedem części. Ołowiana tablica świadczy, że tu są złożone ciała siedmiu braci Machabeuszów. Przy kościele jest klasztor kanoników Laterańskich, zbudowany według rysunku Juliusza Sangallo. Na korytarzach jest ładny portret kardynała Stanisława Hoziusza.

One comment

 1. Reklama /

  To Cię zainteresuje:

  poznań wywóz gruzu
  cersanit alba
  chip tuning
  chirurgia ręki warszawa
  chłodnictwo Pomorskie
  chłopak do wynajęcia na wesele
  chłopak na wesele
  chodnik dywanowy
  chwosty
  cięcie wodą waterjet