Kościół Najświętszej Maryi Panny in Vallicella cz. 1

Lip 16

Kościół Najświętszej Maryi Panny in Vallicella cz. 1

Za starodawnych czasów w tym miejscu, gdzie dzisiaj stoi ten kościół, była dolina. Na niej święty Grzegorz papież zbudował kościół na cześć Najświętszej Maryi Panny, nazywany S. Maria in Vallicella. W roku 1575 Grzegorz XIII oddał go świętemu Filipowi Nereuszowi, a ten przy pomocy szczodrobliwych ofiar tak ze strony papieża jak i kardynała Cesi, zbudował obecny kościół nazwany Chiesa Nouva (nowy kościół). Kościół zbudowany według planu Marcina Longhi, a wnętrze ozdobione według rysunków Borominiego.

Wnętrze kościoła jest o trzech nawach. Malowania w nawie głównej i krzyżownicy przedstawiają różne wypadki z historii Starego i Nowego Testamentu. W nawie wielkiej Piotr z Kortony wymalował cudowne współczesne sobie następujące zdarzenie: Jakiś karciarz przegrawszy się porządnie, szedł ulicą via della Staffa i zobaczywszy obraz Najświętszej Maryi Panny, porwał kamień i uderzył nim w takowy. Trysła krew z obrazu, a ten cudowny wypadek sprawdzony, był powodem do przeniesienia obrazu z ulicy do kościoła.

Po prawej stronie od drzwi są kaplice:

Pana Jezusa Ukrzyżowanego, praca Scypiona Gaetana. 2. Chrystus Pan w Grobie, kopia jednej z najlepszych prac Caravaggio. Oryginał jest w Galerii Watykańskiej, kopię robił Michał Keck. 3. Wniebowstąpienie, obraz Muziana. 4. Zesłanie Ducha Świętego, malował Vincenzo. 5. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, malował Lomi. 6. Koronacja Najświętszej Maryi Panny, malował Arpino; Adama i Ewę na sklepieniu malował Ghezzi; świętego Jana Chrzciciela. i świętego Jana Ewangelistę wykonał Flaminiusz Yacca. 7. W zagłębieniu kaplica Spadów, według rysunku Rainaidiego, ozdobiona przez K. Fontanę, obraz malował K. Maratta.

Wielki ołtarz ozdobiony czterema kolumnami z marmuru zwanego Portasanta. Na nim stoi bogate cyborium, wyłożone drogimi kamieniami. Na cyborium jest umieszczony cudowny Krucyfiks, a po bokach dwaj aniołowie w postaci adorującej. W ołtarzu są trzy wspaniale obrazy Rubensa. Środkowy przedstawia Najświętszą Maryję Pannę w chwale niebiańskiej; obraz po prawej stronie wyobraża świętą Domityllę, świętego Nereusza i świętego Achillesa; trzeci obraz po lewej ręce: święty Grzegorz, święty Maur i święty Papias.

One comment

 1. Reklama /

  To Cię zainteresuje:

  wyposażenie mieszkań
  Masaż koni
  masaż warszawa
  maszyna juki
  maszyny piekarnicze
  maszyny pralnicze
  meble biurowe wrocław
  meble bufety
  Meble na wymiar Śląsk
  meble ogrodowe śląskie