Kościół Najświętszej Maryi Panny in Transtevere cz. 1

Lip 16

Kościół Najświętszej Maryi Panny in Transtevere cz. 1

W tym miejscu, gdzie dzisiaj stoi kościół, był za Cezarów dom dla inwalidów żołnierzy, zwany Tabema meritoria i publiczny skład towarów. Za Augusta przy Tabema meritoria trysło pewnego razu z ziemi źródło olejne i wszyscy mieszkańcy Rzymu widzieli cały dzień ciekący olej w takiej obfitości, iż spływał do Tybru. Tę cześć miasta zamieszkiwali wówczas żydzi; przeto chrześcijanie późniejsi ze względu na to, że niezadługo po tym wypadku narodził się Zbawiciel, uważali ten wytrysk jako symboliczny znak miłosierdzia Boskiego; Chrystus bowiem oznacza Pomazańca, a ten olej, jakkolwiek z naturalnej przyczyny tryskający z ziemi, według ich rozumienia miał oznaczać Pomazańca Najwyższego. Przywiązując przeto wielką wagę do tego miejsca, wydzierżawili je i wybudowali kapliczkę; lecz gdy sąsiedni szynkarze zaczęli ich napastować, sprawę wytoczono przed cesarza Alexandra Sewera, który wydał taki wyrok, że: „Lepiej jest, że w Tabema meritoria będą czcić Boga w jakikolwiek sposób, aniżeli żeby ją posiadali szynkarze.”

Otrzymawszy ten wyrok, chrześcijanie w miejsce kapliczki zbudowali kościół na cześć Najświętszej Maryi Panny, który Kalikst papież poświęcił w roku 224, a opuszczony wskutek prześladowania, odbudował Juliusz I w roku 340. Stąd kościołowi temu nadano tytuł świętego Kalixta i świętego Juliusza. W roku 735 Grzegorz III odbudował go, a w roku 1139 Innocenty II ze wszystkim go przerobił, zaś Mikołaj V doprowadził go do stanu, w jakim jest obecnie. Na fasadzie jest mozaika z XII wieku, przedstawiająca panny mądre i panny głupie. Pośrodku na tronie siedzi Najświętsza Maryja Panna.

W portyku są różne starożytne pogańskie i chrześcijańskie napisy. Wnętrze stanowią trzy nawy, utworzone przez 21 kolumn granitowych z kapitelami jońskimi, pochodzące z świątyni Izydy i Serapidy; na niektórych bowiem są wyryte ich obrazki. Posadzka jest porfirowa, z zielonego i innych rzadkich marmurów. Na suficie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny malował Dominichino. Przy drzwiach po prawej ręce ołtarz Pana Jezusa Ukrzyżowanego i obraz Najświętszej Maryi Panny, dzieło Cavalliniego.

One comment

 1. Reklama /

  To Cię zainteresuje:

  meble do biura
  nagrzewnica gazowa
  nagrzewnica olejowa
  najem długoterminowy samochodu
  najlepsza restauracja warszawa
  najlepsze aminokwasy
  naprawa klimatyzacji wrocław
  naprawa kuchenek gazowych kraków
  naprawa lodówek warszawa
  naprawa lodówki warszawa