Atrakcje Szwecji cz. 9

Lip 17

Atrakcje Szwecji cz. 9

Hala handlowa została zbudowana przed 130 laty. Na widok tej nowogotyckiej bryły zwięczonej trójkątnym dachem mieszkańcy natychmiast ochrzcili ją mianem „kościołem rybnym”. To co we wnętrzu ma już nie wiele wspólnego z misterium, jeśli już to kulinarnym. To największy w północnym regionie targ rybny, amatorzy owoców morza mają tu używanie. Kronhuset jest najstarsza świeczką budowlą Geteborga. Wznieśli ją w 1642 roku Holendrzy jako skład amunicji dla miejskiego garnizonu. Dziś mieści się tutaj muzeum miejskie. W skrzydłach ceglanej budowli ulokowali się ekskluzywne sklepiki z biżuterią i szkłem. Obok kolorowa, mała cukierenka z kuszącymi i kalorycznymi delicjami. Wyśmienite słodkości szwedzkich cukierników są doskonałym antidotum na chłodny północny klimat. Czekolady, bita śmietana, nugat, orzechy, trufle, cukierki – trudno się oprzeć takiej pokusie.

Największa szklana budowla Szwecji Palmiarnia w miejskim parku Tredgards ferninzgets. Obok największe rozarium północnej Europy, hoduje się w nim ponad trzy tysiące gatunków róż. W żadnym innym mieście Szwecji nie ma rak wielu parków, w Geteborgu jest ich 20. Zapewne dlatego Linneusz uważał je za najpiękniejsze miasto Szwecji. Park rekreacyjny Lizenberg odwiedza każdego roku ponad trzy miliony gości. Frekwencję podbijają w nich widzowie koncertów rockowych i popowych.

Kto nie wyszalała się na koncercie może wskoczyć na któryś ze zwariowanych pojazdów w wesołym miasteczku. Główną atrakcją jest najdłuższa kolejka górska Skandynawii. Niebo o północy ma pastelowy odcień i jakoś wcale nie zamierza ściemniać. Latem jeden dzień przechodzi niezauważalnie w kolejny a noc przemyka raz dwa, szkoda czasu na sen. Niegasnąca poświata na niebie dodaje magicznego wdzięku tej dziewiczej krainie na północy Europy, choć i bez tego blasku magii jest tu pod dostatkiem. Wciąż żywe są tu prastare mity, sagi o Wikingach i gawędy o elfach i trolach. Przywiązanie do tradycji i natury nie przeszkadza w budowaniu nowoczesnego i dostatniego państwa. Szwedzi potrafią oswajać kontrasty, są przy tym otwarci na świat i ludzi, trochę jak PiPi Langstrum – niezapomniany rudy piegus z powieści Astit Lindgren.

One comment

 1. Reklama /

  To Cię zainteresuje:

  poznań kontenery na gruz
  stoły konferencyjne składane
  stomatolog łódź
  stomatologia dziecięca warszawa
  studia szczecin
  studzienki kanalizacyjne
  szafa na broń krótką
  szafy biurowe
  szafy na broń warszawa
  szambo ekologiczne warszawa